(+48) 507 11 55 55

Dermatolog dziecięcy – leczenie chorób skóry noworodków, niemowląt, dzieci i młodzieży

Zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry, jej przydatków tj. włosy i paznokcie oraz błon śluzowych u dzieci w każdym wieku. Zajmujemy się również profilaktyką chorób dermatologicznych u dzieci, właściwą pielęgnacją skóry oraz stosowaniem odpowiedniej diety w różnych jednostkach chorobowych, a także leczeniem alergii i nietolerancji pokarmowych.

Duża część naszych małych Pacjentów to dzieci leczone z powodu AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) oraz innych zmian skórnych, rozwijających się na podłożu alergicznym, a także dzieci leczone z powodu zmian trądzikowych na różnym etapie zaawansowania choroby.

Choroby skóry u dzieci charakteryzują się pewną specyfiką i wymagają od lekarza dokładności i wzięcia pod uwagę wielu chorób uwarunkowanych genetycznie, które mogą zaczynać się w pierwszych latach życia, a ich wczesne rozpoznanie umożliwia włączenie odpowiedniego leczenia.

Kiedy powinniśmy umówić dziecko na wizytę u dermatologa?

Wizyta u dermatologa dziecięcego jest potrzebna gdy pojawią się następujące objawy:

 • świąd skóry
 • wypadanie włosów, łysienie
 • wysypka skórna
 • zaczerwienienie skóry
 • brodawki (kurzajki)
 • łupież
 • zmiany ropne
 • zmiany w zabarwieniu paznokci
 • łuszczenie się skóry
 • przetłuszczanie się włosów
 • utrzymujące się przez kilka dni zmiany skórne
 • choroby alergiczne skóry

Leczymy choroby skóry u dzieci takie jak:

atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, wyprysk, choroby bakteryjne, choroby wirusowe, grzybice skóry, choroby łojotokowe skóry takie jak trądzik młodzieńczy, zapalenie łojotokowe skóry, zaburzenia pigmentacji, bielactwo, znamiona barwnikowe (zwłaszcza gdy zmieniają wielkość, kolor i kształt), zmiany rumieniowe.

Skóra dzieci różni się od skóry dorosłych i dlatego wymaga szczególnego podejścia

Skóra dzieci różni się od skóry dorosłych, ulega ciągłym zmianom, a objawy najczęstszych chorób dermatologicznych u dzieci mogą mieć zupełnie inny obraz kliniczny niż u dorosłych, dlatego doświadczony dermatolog dziecięcy jest w stanie postawić odpowiedną diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie.

 

 • Skóra niemowląt i małych dzieci staje się w pełni dojrzała dopiero po trzecim roku życia i jest znacznie cieńsza niż skóra u osób dorosłych, a przez to stosowane na nią leki działają dużo silniej.
 • pH skóry noworodka jest bliskie obojętnego przez co skóra jest mniej odporna na różnego rodzaju infekcje (bakteryjne, wirusowe i grzybicze) i podrażnienia.
 • Skóra niemowląt wykazuje się większą skłonnością do różnego rodzaju podrażnień i odczynów pęcherzowych.
 • Skóra dzieci jest bardziej wrażliwa, ulega szybszemu wysuszeniu i cechuje się większą przepuszczalnością w wyniku słabo rozwiniętego płaszcza hydrolipidowego co może prowadzić do suchości skóry.
 • W pierwszych miesiącach życia skóra dzieci jest bardziej narażona na promieniowanie słoneczne co wiąże się z większym ryzykiem oparzeń słonecznych.

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa dziecięcego?

Na pierwszą wizytę należy zabrać pełną dokumentację medyczną dziecka wraz z posiadanymi wynikami badań ogólnych i specjalistycznych jeżeli zostały przeprowadzone.

Dziecko należy poinformować o tym jak będzie przebiegać wizyta i badanie, aby ograniczyć obawy lub skrępowanie dziecka przed wizytą.

Dobrze gdy rodzice obserwują dziecko przed konsultacją, aby mogli udzielić dokładnych informacji o przebiegu choroby.

Zalecenia po wizycie

Po wizycie należy stosować się do zaleceń lekarza dermatologa. Należy przestrzegać zasad pielęgnacji skóry dziecka, a także stosować przepisane leki do stosowania zewnętrznego, a także ogólnego wg zaleconych przez lekarza schematów. W razie wątpliwości w dawkowaniu leków należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.

Do dermatologa dziecięcego należy zgłaszać się w ustalonych terminach wizyt kontrolnych. W przypadku nasilenia się objawów chorobowych, w razie wystąpienia niepożądanych reakcji po zastosowanym leczeniu i w razie jakichkolwiek obaw ze strony rodziców, prosimy o niezwłoczny kontakt z nami.

W czym możemy Ci pomóc? Pełna opieka dermatologiczna - badania, diagnoza, leczenie

Małe dziecko podczas badnia lekarskiego

Dermatologia dziecięca

Udzielamy porad medycznych dotyczących wszystkich problemów dermatologicznych dzieci od pierwszego miesiąca życia.

Młoda kobieta z cerą trądzikową po kuracji

Leczenie trądziku

Wczesne leczenie trądziku może zmniejszyć do minimum ciężki przebieg choroby i ryzyko powstania blizn oraz ograniczyć negatywny wpływ na psychikę pacjenta.

Badanie dermatoskopowe pacjenta

Dermatoskopia

Badanie dermatoskopowe lub dermoskopowe to nieinwazyjna metoda pozwalająca m. in. na wykrycie złośliwego nowotwóru skóry na bardzo wczesnym etapie.

Para uprawiająca seks

Choroby weneryczne

Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową oraz innych jednostek chorobowych zajmujących okolicę narządów płciowych i odbytu.

Twarz młodej kobiety podczas badana dermatologicznego

Konsultacje dermatologiczne

Konsultacje dermatologiczych w zakresie wszelkich problemów skórnych występujących u dorosłych i dzieci.

Młoda kobieta z zadbanymi włosami - trycholog Katowice

Trychologia

Badanie, diagnozowanie i leczenie problemów związanych z chorobami skóry głowy i włosów.

Zabieg dermatologiczny laserem CO2

Dermatologia laserowa

Szybkie i nieinwazyjne laserowe usuwanie zmian i defektów skórnych z wykorzystaniem chirurgicznego lasera CO2.

Zadbane i zdrowe dermatologicznie kobiece stopy

Podologia

Leczenie chorób dermatologicznych w obrębie stóp, takich jak: grzybice, brodawki wirusowe, pękanie skóry stóp, nadpotliwość i inne.