Dermatolog dziecięcy – leczenie chorób skóry noworodków, niemowląt, dzieci i młodzieży
Zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry, jej przydatków tj. włosy i paznokcie oraz błon śluzowych u dzieci w każdym wieku. Zajmujemy się również profilaktyką chorób dermatologicznych u dzieci, właściwą pielęgnacją skóry oraz stosowaniem odpowiedniej diety w różnych jednostkach chorobowych, a także leczeniem alergii i nietolerancji pokarmowych.
Duża część naszych małych Pacjentów to dzieci leczone z powodu AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) oraz innych zmian skórnych, rozwijających się na podłożu alergicznym, a także dzieci leczone z powodu zmian trądzikowych na różnym etapie zaawansowania choroby.
Choroby skóry u dzieci charakteryzują się pewną specyfiką i wymagają od lekarza dokładności i wzięcia pod uwagę wielu chorób uwarunkowanych genetycznie, które mogą zaczynać się w pierwszych latach życia, a ich wczesne rozpoznanie umożliwia włączenie odpowiedniego leczenia.
Kiedy powinniśmy umówić dziecko na wizytę u dermatologa?
Wizyta u dermatologa dziecięcego jest potrzebna gdy pojawią się następujące objawy:
- świąd skóry
- wypadanie włosów, łysienie
- wysypka skórna
- zaczerwienienie skóry
- brodawki (kurzajki)
- łupież
- zmiany ropne
- zmiany w zabarwieniu paznokci
- łuszczenie się skóry
- przetłuszczanie się włosów
- utrzymujące się przez kilka dni zmiany skórne
- choroby alergiczne skóry
Leczymy choroby skóry u dzieci takie jak:
atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, wyprysk, choroby bakteryjne, choroby wirusowe, grzybice skóry, choroby łojotokowe skóry takie jak trądzik młodzieńczy, zapalenie łojotokowe skóry, zaburzenia pigmentacji, bielactwo, znamiona barwnikowe (zwłaszcza gdy zmieniają wielkość, kolor i kształt), zmiany rumieniowe.
Skóra dzieci różni się od skóry dorosłych i dlatego wymaga szczególnego podejścia
Skóra dzieci różni się od skóry dorosłych, ulega ciągłym zmianom, a objawy najczęstszych chorób dermatologicznych u dzieci mogą mieć zupełnie inny obraz kliniczny niż u dorosłych, dlatego doświadczony dermatolog dziecięcy jest w stanie postawić odpowiedną diagnozę i dobrać odpowiednie leczenie.
- Skóra niemowląt i małych dzieci staje się w pełni dojrzała dopiero po trzecim roku życia i jest znacznie cieńsza niż skóra u osób dorosłych, a przez to stosowane na nią leki działają dużo silniej.
- pH skóry noworodka jest bliskie obojętnego przez co skóra jest mniej odporna na różnego rodzaju infekcje (bakteryjne, wirusowe i grzybicze) i podrażnienia.
- Skóra niemowląt wykazuje się większą skłonnością do różnego rodzaju podrażnień i odczynów pęcherzowych.
- Skóra dzieci jest bardziej wrażliwa, ulega szybszemu wysuszeniu i cechuje się większą przepuszczalnością w wyniku słabo rozwiniętego płaszcza hydrolipidowego co może prowadzić do suchości skóry.
- W pierwszych miesiącach życia skóra dzieci jest bardziej narażona na promieniowanie słoneczne co wiąże się z większym ryzykiem oparzeń słonecznych.
Jak przygotować się do wizyty u dermatologa dziecięcego?
Na pierwszą wizytę należy zabrać pełną dokumentację medyczną dziecka wraz z posiadanymi wynikami badań ogólnych i specjalistycznych jeżeli zostały przeprowadzone.
Dziecko należy poinformować o tym jak będzie przebiegać wizyta i badanie, aby ograniczyć obawy lub skrępowanie dziecka przed wizytą.
Dobrze gdy rodzice obserwują dziecko przed konsultacją, aby mogli udzielić dokładnych informacji o przebiegu choroby.
Zalecenia po wizycie
Po wizycie należy stosować się do zaleceń lekarza dermatologa. Należy przestrzegać zasad pielęgnacji skóry dziecka, a także stosować przepisane leki do stosowania zewnętrznego, a także ogólnego wg zaleconych przez lekarza schematów. W razie wątpliwości w dawkowaniu leków należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem.
Do dermatologa dziecięcego należy zgłaszać się w ustalonych terminach wizyt kontrolnych. W przypadku nasilenia się objawów chorobowych, w razie wystąpienia niepożądanych reakcji po zastosowanym leczeniu i w razie jakichkolwiek obaw ze strony rodziców, prosimy o niezwłoczny kontakt z nami.
W czym możemy Ci pomóc? Pełna opieka dermatologiczna - badania, diagnoza, leczenie
Dermatologia dziecięca
Udzielamy porad medycznych dotyczących wszystkich problemów dermatologicznych dzieci od pierwszego miesiąca życia.
Leczenie trądziku
Wczesne leczenie trądziku może zmniejszyć do minimum ciężki przebieg choroby i ryzyko powstania blizn oraz ograniczyć negatywny wpływ na psychikę pacjenta.
Dermatoskopia
Badanie dermatoskopowe lub dermoskopowe to nieinwazyjna metoda pozwalająca m. in. na wykrycie złośliwego nowotwóru skóry na bardzo wczesnym etapie.
Choroby weneryczne
Leczenie chorób przenoszonych drogą płciową oraz innych jednostek chorobowych zajmujących okolicę narządów płciowych i odbytu.
Konsultacje dermatologiczne
Konsultacje dermatologiczych w zakresie wszelkich problemów skórnych występujących u dorosłych i dzieci.
Trychologia
Badanie, diagnozowanie i leczenie problemów związanych z chorobami skóry głowy i włosów.
Dermatologia laserowa
Szybkie i nieinwazyjne laserowe usuwanie zmian i defektów skórnych z wykorzystaniem chirurgicznego lasera CO2.
Podologia
Leczenie chorób dermatologicznych w obrębie stóp, takich jak: grzybice, brodawki wirusowe, pękanie skóry stóp, nadpotliwość i inne.